„I bought every V12 engine
Wish I could take it back to the beginnin’
I coulda bought a place in Dumbo before it was Dumbo For like 2 million
That same building today is worth 25 million
Guess how I'm feelin'? Dumbo”
Jay-Z
Zapewne zastanawiacie się, co łączy powyższy cytat z inwestowaniem w nieruchomości. Jeśli przyjrzeć się bliżej – całkiem sporo! Jay-Z (a właściwie Shawn Corey Carter) w świecie showbiznesu uchodzi za najlepszego rapera wśród biznesmenów i najlepszego biznesmena wśród raperów. Jego fortunę wycenia się dziś na około pół miliarda dolarów. Dorobienie się takiej sumy wymaga inteligencji biznesowej, co wiąże się też z umiejętnością... przyznania się do błędu. W swoim utworze Jay-Z żałuje, że nie może cofnąc czasu, gdyż zamiast trwonić środki na nowe samochody, lepiej było je przeznaczyć na nieruchomości w Dumbo (Down Under the Manhattan Bridge Overpass). Budynek, który mógł kupić za 2 miliony, dziś warty jest 25 milionów, co podsumowuje pytaniem: „zgadnij, jak się teraz czuję? Dumbo” (ang. głupiec, naiwniak). Co takiego sprawia, że owa dzielnica na nowojorskim Brooklynie jest taka szczególna? Jedno słowo: Gentryfikacja.
Zanim okolica zyskała miano „Dumbo”, pierwotnie nazywała się Gairville i była jedną z wielu biednych dzielnic przemysłowych, które Wielkiemu Jabłku nadawały wyjątkowo kwaśny posmak. Dziś jest to jedna z najmodniejszych dzielnic Nowego Jorku i prawdziwe lifestylowe zagłębie miasta. Spektakularne projekty deweloperskie typu 51 Jay St czy 60 Water, które oferują zapierające dech w piersiach widoki na las biurowców na Manhattanie, rosną tam jak grzyby po deszczu. Podobnie jak ceny, które już teraz doganiają najgęściej zaludniony okręg Nowego Jorku.
Wszystko to za sprawą gentryfikacji i rewitalizacji, które zdegradowanemu kwartałowi dały drugi oddech. Poprzez działania na rzecz poprawy warunków życia oraz usytuowanie prestiżowych inwestycji, wzrosła atrakcyjność miejsca, a co za tym idzie – wartość materialna. To z kolei pociągnęło za sobą wzrost cen działek, co w pewien sposób określiło profil kolejnych użytkowników i inwestorów. Dlatego też dziś w Dumbo zwiedzimy galerie sztuki, zjemy w ekskluzywnych restauracjach, a podczas porannego joggingu miniemy Anne Hathaway czy Bjarke Ingels – jednego z najbardziej cenionych obecnie architektów na świecie, który przeniósł swoje biuro na Brooklyn.
Gentryfikacja jest kluczowym pojęciem, obok którego poważni inwestorzy nie powinni przechodzić obojętnie. Jednocześnie ubolewam nad faktem, jak niewiele osób kładzie nacisk na fundamentalną zasadę inwestowania: kupować kiedy jest tanio, aby zarabiać w perspektywie długoterminowej. Bo czy sztuką jest nabyć nieruchomość w momencie, gdy jej cena wzrosła już do maksimum? Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim cierpliwość oraz zaufanie własnym instynktom.Obserwując krajobraz polskich miast, widzimy obecnie mnóstwo nieoszlifowanych diamentów, których urok zakrywają odstraszające wzrok, zdegradowane okolice. Nasz zespół regularnie analizuje sytuację na rynku, pozyskując informacje dotyczące planów zagospodarowania, planowanych inwestycji czy obiektów, na renowację których moag zostać przeznaczone środki na rewitalizację miasta z funduszów unijnych. Dlaczego mielibyśmy śledzić trendy, skoro sami możemy je tworzyć? W ten sposób jesteśmy w stanie przedłożyć naszym klientom skrojoną na miarę ofertę, która stanowi faktyczną okazją inwestycyjną. Nasi obecni klienci już o tym wiedzą a osoby które chciałyby skorzystać z naszych usług zapraszamy do kontaktu.